Tekoälyn kehitys ei hiljentynyt kesällä – päinvastoin. ChatGPT:n uudet toiminnot, kuten syvätutkimus ja agenttimoodi, ovat tuoneet aivan uusia mahdollisuuksia työn kehittämiseen. Samoin MS Copilotissa on kehittyneemmät agentit ja GPT5-käyttömahdollisuus. Ne eivät ole vain teknisiä lisäominaisuuksia, vaan käytännön välineitä, joilla voidaan aidosti parantaa työn laatua ja säästää aikaa.
Olen itse saanut näiden työkalujen avulla käytännössä toisen työpäivän viikossa takaisin – ja samankaltaisiin tuloksiin ovat päätyneet myös monet kansainväliset käyttäjät, joiden kokemuksia olen seurannut tiiviisti.
Tässä blogissa esittelen tiiviisti, minkälainen koulutusmalli on juuri nyt kysytyin suomalaisten organisaatioiden johdossa ja esihenkilötyössä – ja miten sen voi helposti sovittaa myös teidän tarpeisiinne.
Kenelle tämä valmennus sopii?
-
Johtoryhmille, jotka haluavat ymmärtää tekoälyn strategisen ja arvolähtöisen merkityksen sekä tehostaa omakohtaista, käytännönläheistä tekoälyn hyödyntämistä
-
Esihenkilöille, jotka kaipaavat tukea tekoälyn käyttöönottoon tiimin arjessa – viestinnässä, suunnittelussa ja ajanhallinnassa
-
Organisaatioille, joille on jo pidetty tekoälyn perusteita käsittelevä työpaja ja jotka nyt haluavat ottaa seuraavan, syventävän askeleen uusien toimintojen avulla
Koulutusmallin rakenne
Perusmalli koostuu kahdesta työpajasta, jotka voidaan toteuttaa yhdessä tai erikseen. Ennen koulutusta osallistujat vastaavat ennakkokyselyyn, jonka avulla koulutus räätälöidään kohderyhmälle sopivaksi.
Työpaja 1: perusteet ja konkretia (2 h)
-
ChatGPT:n ja Microsoft Copilotin peruskäyttö, tietoturva, profiilien optimointi
-
Yleisimmät hyödyntämistavat johtamisessa ja viestinnässä
-
Harjoitteita ja esimerkkejä, jotka rakennetaan osallistujien roolin ja työnkuvan mukaan
Työpaja 2 (optio): syventävä valmennus (2 h)
- Pieni välitehtävä työpajojen välillä
-
Uusien ominaisuuksien, kuten syvätutkimuksen ja agenttimoodin, hallittu käyttöönotto
-
Dokumenttien analysointi ja tiivistäminen tekoälyllä
-
Omien GPT-agenttien suunnittelu (esim. strategiatyön tai palautteenannon tueksi)
-
Tekoälyn käytön integrointi osaksi omaa työnkulkua ja tiimin prosesseja
Oletko ollut jo mukana aiemmassa koulutuksessa?
Jos olemme jo tehneet teille perustyöpajan, voimme rakentaa pelkän syventävän toisen työpajan. Se toimii loistavasti jatkona niille, joille ChatGPT:n ja Copilotin perusteet ovat jo tuttuja, mutta agentit, syvätutkimus ja työn uudelleenajattelu kaipaavat vielä avaamista ja harjoittelua.
Miksi tämä toimii?
-
Sisältö ei ole geneerinen, vaan pohjautuu aina osallistujien tehtävänkuviin ja toiveisiin
-
Työpajat eivät jää pintaan, vaan tarjoavat ajateltavaa, kokeiltavaa ja käyttöön vietävää
-
Valmennus yhdistää teknologian ja johtamisen – ei vain “miten käyttää”, vaan myös “mitä kannattaa ajatella toisin”
-
Osallistujille toimitetaan 105 idean promptiopas, joka helpottaa käyttöönottoa myös koulutuksen jälkeen
Eteneminen on yksinkertaista
-
Varaa alla olevasta linkistä lyhyt ja kartoittava Teams-keskustelu (20–30 min)
-
Sovitaan, millainen kokonaisuus palvelee tiimisi/ryhmäsi tilannetta parhaiten
-
Saat nopeasti räätälöidyn ehdotuksen – ilman sitoutumista
Voit varata ajan tai ottaa yhteyttä:
jukka.saksi@johtajaonmedia.fi / 040 501 8357
Tässä erään asiakkaani inspiroiva palaute:
| ”Jukka on sparrannut yritystämme tekoälyn hyödyntämisessä strategiatyön, viestinnän, markkinoinnin ja tuotteistuksen teemoissa. Jukalla on laaja näkemys tekoälyn vaikutuksista työn muutokseen ja arvoympäristöön. Työskentelyote on keskusteleva, idearikas ja käytännönläheinen”.
Rainer Saukko, Viimeistelykivi Oy:n toimitusjohtaja: |

Jukka Saksi
KTT, MBA, johdon tekoälykouluttaja, advisor
+358405018357
jukka.saksi@johtajaonmedia.fi
”Tarjoa johtajille 2 pv lisää aikaa työviikkoon tekoälyn avulla”
Koulutan johtoryhmiä kahdella tasolla – tunnistamaan tekoälyn vaikutukset liiketoimintaan ja oppimaan käytännön tekoälytaitoja.
Arvovalta-kirjan (2020) ja Johtaja on Media! -kirjan (2016) kirjoittaja. Toiminut yli 10 v johtamistehtävissä ennen yrittäjyyttä. Alunperin artesaani, jonka jälkeen aikuisopiskellut MBA ja kauppatieteiden tohtori. Väitöskirja finanssialan johtajuudesta (2013).
Löytyy Linkedinistä. Linkit tekoäly- ja viestintäkoulutuksiin löytävät täältä.
